Ar reikia vartoti vitaminus?

Calivita vitaminai
Vitaminų teikiama nauda – tiesa ar mitas?

Vitaminai – tai gyvybiškai svarbūs ir biologiškai aktyvūs organiniai junginiai, būtini norint palaikyti sveiką organizmo funkciją. Šiuo metu atrasta 13 vitaminų rūšių ir dar keliolika taip vadinamų vitaminoidų, t.y. panašių į vitaminus medžiagų. Per ilgus šimtmečius kone už kiekvieną naujai atrastą vitaminą įteikta daugiau nei 10 Nobelio premijų! 

Ar žinant šiuos skaičius dar galima abejoti vitaminų nauda ir svarba?

Pabandykime atsakyti į šį klausimą pasitelkdami istorinius faktus. 1880 m. rusų mokslininkas Nikolajus Luninas įrodė, kad be angliavandenių, riebalų, baltymų, mineralinių medžiagų ir vandens žmogui yra būtinos ir kitos medžiagos. Po 32 metų biochemikas Casimiras Funkas tas medžiagas pavadino vitaminais (lot. vita – gyvybė, gyvenimas).
 
 
Vitaminai yra gyvybiškai svarbūs mūsų organizmui, tačiau daugelio vitaminų bei aminorūgščių organizmas pats negamina, taigi labai svarbu jais organizmą aprūpinti kartu su suvartojamu maistu. Kita vertus, tik sąlyginai neseniai buvo atrasta, jog tam tikra medžiaga tampa maistinga ar nuodinga vien dėl jos sudėtyje esančio vitaminų kiekio. Be to, vitaminų perteklius yra ne ką mažiau pavojingas nei jų trūkumas – tiek vienu, tiek kitu atveju gresia įvairūs negalavimai.
 
Istoriniai šaltiniai byloja, jog dėl netinkamos mitybos ir vitaminų trūkumo sukeltų ligų mirė ar buvo suluošinti tūkstančiai žmonių. Tarp tokių ligų minimas skorbutas, pelagra ar dar 2500 m. pr. Kr. Kinijoje aprašyta beriberio liga.
 
1896 m. olandų gydytojas Christiaanas Eijkmanas, dirbdamas vienoje iš Indonezijos salų esančio kalėjimo ligoninėje, tyrė beriberio ligos priežastis. Pastebėjęs, kad vienuose kalėjimuose kaliniai šia liga serga, o kituose – ne, tyrėjas tai susiejo su ryžiais, kuriais buvo maitinami kaliniai. Atlikti eksperimentai patvirtino gydytojo hipotezę, jog poliruotus ryžius valgę kaliniai negaudavo tam tikros organizmui itin svarbios medžiagos, kuri ir lėmė ligos atsiradimą.
 
Dar viena aktuali problema ilgą laiką buvo vitamino C trūkumas, pramintas skorbutu („askorbo rūgštis” išvertus iš lotynų kalbos reiškia „be skorbuto“). Senovėje skorbutu sirgo dauguma jūrininkų. 1519 m. portugalų jūrų keliautojas Fernandas Magelanas, lydimas 265 jūreivių išplaukė į pirmąją kelionę aplink pasaulį, tačiau po 3 metų iš šios ekspedicijos grįžo... tik 18 jūreivių! Manoma, kad dauguma jų buvo palaužti skorbuto.
 
Praėjus keliems šimtams metų po šios kelionės, gydytojai pastebėjo, jog citrusinių vaisių sulčių vartojimas yra puiki skorbuto profilaktika. 1753 m. Britanijos laivyno gydytojas Jamesas Lindas sergantiems skorbutu jūrininkams kaip vaistą išrašė kasdien suvalgyti vaisių – po du apelsinus ir citriną. Tuo tarpu Jamesas Cookas, į vieną savo ekspedicijų išplaukė dviem laivais – vienas jų buvo pilnutėlis morkų, citrinų ir kitų vaisių, o kitame vaisių ir daržovių nebuvo. Kaip ir galima tikėtis, dalį pastarojo laivo įgulos kelionėje išguldė skorbutas.
 
Rūgšties naudą pastebėjo ir senovės lietuvių kaimynai vikingai – į tolimas keliones jie leisdavosi su keliomis statinėmis raugintų kopūstų atsargų, kurios, matyt, ilgais žiemos mėnesiais nuo avitaminozės gelbėjo ir mūsų protėvius.
 
Taigi vitaminų nauda yra neginčijama, vis dėl to, ne visada ir ne visur turime galimybę gauti vitaminų turinčio maisto, todėl mūsų visų patogumui vitaminai dabar gaminami kaip maisto papildai. Būtent dėl šios priežasties dabar visi galime būti kur kas sveikesni – Lietuvoje kapsulės pavidalo vitaminus reguliariai vartoja kas ketvirtas šalies gyventojas. Tad vartokime vitaminus atsakingai ir džiaukimės brangiausiu savo turtu – sveikata!

Kompanija Calivita gamina visus reikiamus vitaminus ir mineralus papildyti Jūsų maisto racioną !